Nowoczesna technologia coraz częściej wchodzi do kabiny samochodów ciężarowych. Dziś praktycznie bez odpowiedniego wsparcia innowacyjnych rozwiązań nie może być mowy o sprawnym transporcie. Zaawansowane rozwiązania wspierają nie tylko mechaników, kierowców, ale także są niezbędnym narzędziem w codziennej pracy dyspozytorów, spedytorów i właścicieli flot samochodów.
Najstarsi kierowcy pamiętają czasy, kiedy jeździło się bez wsparcia komputerowego a wyznaczanie trasy odbywało się jedynie na podstawie papierowej mapy. Dla młodszych kolegów z branży jest to teraz wręcz niewyobrażalne. Ergonomia, a więc warunki pracy kierowców, są dziś na nieporównywalnie wyższym poziomie niż kiedyś. Auta wyposażone w odpowiednie oprzyrządowanie są znacznie bezpieczniejsze i łatwiejsze w eksploatacji. Automatyczne zapobieganie blokowania kół podczas hamowania (ABS), aktywny tempomat (ACC), alarm przed zjechaniem z pasa drogi (AFIL), zapobieganie poślizgowi kół podczas ruszania (ASR), ostrzeganie o znajdującym się w „martwym polu” pojeździe (BLIS), elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP) czy system kontroli ciśnienia w oponach (TPMS) – to zaledwie kilka przykładów, z pełnej gamy produktów, wspierających kierowcę w bezpiecznym prowadzeniu auta.
Telematyka w służbie kierowcy
Postęp, jaki dokonał się w konstrukcji samochodu i sposobie jego prowadzenia, jest także zbieżny z rozwojem usług dodatkowych wspierających cały proces transportowy. Obowiązującym usprawnieniem każdej firmy przewozowej staje się dziś telematyka – a więc rozwiązania oparte na połączeniu zalet informatyki i telekomunikacji. To one sprawiają, że można:
- szybko zlokalizować każdy pojazd,
- sprawnie wyznaczyć i monitorować przebieg trasy,
- poprawić bezpieczeństwo przewozu,
- zmniejszyć zużycie paliwa,
- zautomatyzować proces poboru opłat,
- kontrolować czas pracy,
- usprawnić proces komunikacji z kierowcą,
- zintegrować dane,
- otrzymać spójne raporty.
To najważniejsze zalety dzisiejszych systemów opartych na rozwiązaniach telematycznych. Lider na rynku polskim, Logisat, przykłada szczególną wagę do aspektów związanych z efektywnością całego procesu przewozowego. Warto zaufać takiemu doświadczeniu!
Telematyka pomaga zlokalizować pojazd
Auta wyposażone w nadajnik GPS nieustannie wysyłają informację o swojej aktualnej pozycji. Taka wiadomość jest niezbędna, aby móc zorientować się w poziomie realizacji zlecenia transportowego, jak również wpływa na poprawę bezpieczeństwa kierowcy i auta. Natychmiastowa wiadomość o miejscu przebywania pozwala na bezzwłoczną reakcję i wysłanie odpowiednich służb w określone miejsce. Integrując pozycję auta z aktualną sytuacją na drogach można równie szybko wyznaczyć optymalna trasę, nawet w nieprzewidywalnych sytuacjach powodujących utrudnienia na drodze. To nieodzowna podpowiedź dla kierowcy jak również dyspozytora oraz spedytora.
Telamatyka automatyzuje pobór opłat
Dzisiaj pobory opłat w transporcie zawodowym są procesem zautomatyzowanym. Rozwiązania bazują na systemach lokalizacji pojazdu i bezpośredniego przesyłania danych. Chcąc skorzystać z dróg płatnych należy mieć w pojeździe dedykowane urządzenie. To może być część zintegrowanej usługi, którą oferuje m.in. Logisat. Dzięki jednemu urządzeniu nie ma potrzeby posiadania dodatkowych odbiorników. To naprawdę duża oszczędność.
Telematyka to szybkość przesyłania informacji
Bieżący kontakt z kierowcą to jeden z kluczowych aspektów zarządzania całym transportem. To przekazywanie ważnych informacji nie tylko dotyczących samego auta, ale również ładunku (awizacje). Ze względu na częsty brak możliwości prowadzenia komunikacji z osobą prowadzącą pojazd przy pomocy telefonu nieodzowne staje się zbudowanie skutecznych kanałów przesyłania informacji. Intuicyjna obsługa usprawnia taki proces, co więcej można połączyć z nim informacje z tachografu dotyczące czasu pracy czy z auta mówiące o konieczności dokonania niezbędnych napraw czy przeglądów serwisowych. Teraz naprawdę jest możliwe posiadanie wszystkich informacji na jednym ekranie przy kokpicie ciężarówki.
Telematyka to niezwłoczne dotarcie do kluczowych danych
Urządzenia telematyczne dostarczają wielu danych. W przypadku właścicieli całej floty aut i pracodawców zatrudniających dużą liczbę kierowców oznacza to, że do ich przetworzenia i interpretacji potrzebują naprawdę wiele czasu. A gdzie jak gdzie – to właśnie w transporcie szczególnie wciąż go brakuje… Automatyczne uporządkowanie i podstawowe wyciąganie wniosków na podstawie zebranych danych jest niezwykle pomocne w prowadzeniu firmy przewozowej. Dzięki temu systemy Logisat cieszą się tak ogromna popularnością – wystarczy naprawdę jedno urządzenie w aucie i dedykowany system, aby mieć wszystkie korzyści w jednym miejscu. Zresztą – sprawdź sam, że to jest naprawdę proste!