Dziś naprawdę nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że przewożony ładunek można naprawdę łatwo stracić. W transporcie giną nie tylko towary, ale zdarza się, że znikają całe ciężarówki jak również prowadzący je kierowcy. Napady, kradzieże, oszustwa i wyłudzenia – to niestety coraz częstsze zdarzenia spotykane nie tylko na drogach, ale i w całym procesie logistycznym. Jak się przed nimi ustrzec?
Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń. Liczby są naprawdę alarmujące. Tylko podczas jednej kradzieży towaru straty mogą wynieść nawet 100 tys. euro! Jeżeli ginie zestaw to są one jeszcze bardziej dotkliwe. A gdy tracimy człowieka – to nie sposób ich wycenić. Nic dziwnego, że coraz więcej właścicieli flot decyduje się na skorzystanie z pewnych rozwiązań. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi telematyka. Nowoczesne rozwiązania, dostarczane m.in. przez Logisat, nie tylko poprawiają efektywność i opłacalność samego procesu transportu, ale także skutecznie zapobiegają wszelakim nieprawidłowościom, włącznie z tymi o charakterze kryminalnym.
Przewoźnikom ukradziono już ponad 172 mln euro!
Każdego roku przewoźnicy w całym łańcuchu dostaw ponoszą gigantyczne straty wynikające z przestępstw. Niestety, liczby z każdym rokiem rosną, a transport towarów staje się coraz bardziej niebezpiecznym zajęciem. Według danych TAPA (ang. Technology Asset Protections Association) tylko w minionym roku straty te wyniosły ponad 172 mln euro, tylko w jednym regionie EMEA (obejmujący swoim obszarem kraje Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Do największej liczby zdarzeń wciąż dochodzi w Wielkiej Brytanii (3100 przypadków!) oraz w Niemczech. Do najczęściej kradzionych ładunków należą: produkty spożywcze i napoje, papierosy, meble oraz artykuły elektroniczne i AGD. Znikają nie tylko pojedyncze paczki, palety, paliwo, ale coraz częściej także całe naczepy razem z ciągnikami. Wykrywalność takich przestępstw jest wciąż na niesatysfakcjonującym poziomie, a ich skutki są bardzo uciążliwe w codziennej pracy firm transportowych. To nie tylko strata przewożonego ładunku. To także utrata narzędzi pracy i niezbędnej reputacji, a często sam proces otrzymania ubezpieczenia powoduje bardzo kosztowne przestoje w prowadzonej działalności. Kogo dziś na to stać?
Monitoring auta pozwala na szybką reakcję
Na bezpieczeństwo procesu transportowego niebagatelny wpływ ma odpowiednie zaplanowanie trasy. Przysłowiowe „kręcenie pauzy” powinno odbywać się w miejscach bezpiecznych a sam przejazd po odpowiednio wyznaczonych odcinkach. Każde odstępstwo od tak przygotowanej pracy musi być sygnałem alarmowym. Skąd jednak wiedzieć, że nastąpiła nieoczekiwana zmiana w przebiegu ustalonej trasy? Taką możliwość daje tylko bieżący monitoring pozycji auta. Urządzenia GPS dają zatem bezzwłoczny dostęp do aktualnych informacji o położeniu samochodu, a to w połączeniu z wgranymi informacjami dotyczącymi przebiegu zaplanowanej trasy pozwala systemom Logisat na natychmiastowe wysyłanie informacji w przypadku jakichkolwiek odstępstw. Dzięki temu spedytor, dyspozytor czy właściciel floty może skontaktować się bezpośrednio z kierowcą, np. poprzez dedykowane systemy komunikacji, aby ustalić przyczynę zmian. Brak kontaktu to najwyższy czas na powiadomienie odpowiednich służb.
Nieautoryzowany dostęp do auta
Nowoczesne systemy telematyczne oprócz śledzenia oferują także autoryzację dostępu do auta. Oznacza to, że tylko odpowiednia osoba może taki samochód zatankować lub uruchomić. W przypadku takiej próby przez postronne osoby będzie to niemożliwe a system sam wyśle sygnał alarmowy do centrali. Jak takie rozwiązanie działa? Wystarczy przypisać pastylki Dallas do odpowiednich osób. W ofercie Logisat mogą to być również katy RFID. To prosty i skuteczny sposób przed kradzieżą paliwa czy całego auta. To naprawdę duże utrudnienie dla złodziei!
Czy zawsze mnożna zablokować rozrusznik?
Najczęściej spotykanym sposobem zabezpieczającym auto przed kradzieżą jest blokada rozrusznika, kluczowego elementu do uruchomienia auta. Oczywiście, powszechnie stosowany immobiliser działa podobnie, niemniej powszechność i jednolity sposób montażu sprawia, że dziś nie jest to zbyt duża przeszkoda dla coraz bardziej wyspecjalizowanych złodziei. Logisat bazuje więc na indywidualnych rozwiązaniach dopasowanych do rodzaju auta. W podstawowej wersji oferuje systemy działające podczas postoju auta, przy wyłączonym silniku, jak również w układach typu START-STOP a nawet… najskuteczniejszym sposobem jest możliwość zdalnego odcięcia rozrusznika, wyłączającego go zdalnie przez aplikację. Choć sam samochód nie zgaśnie podczas jazdy, to po zatrzymaniu nie będzie możliwe jego ponowne uruchomienie.
Opłaca się zabezpieczyć auto przed kradzieżą
Czy koszty zabezpieczenia auta są naprawdę tak wysokie, aby ryzykować utratę ładunku wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych czy stratę ciągnika siodłowego kosztującego nawet kilka razy więcej? Odpowiedź wydaje się oczywista a dodatkową zachętą są zniżki w ubezpieczeniach. Wszystko razem sprawia, że z oferty Logisat naprawdę opłaca się skorzystać. To pozwala cieszyć się zyskami z prowadzonej działalności przewozowej a nie liczyć straty spowodowanych kradzieżami. Sprawdź sam, ile możesz z nami zaoszczędzić – pieniędzy, czasu i nerwów…
