Chcesz przeżyć przygodę życia, jeździć dużym pojazdem i zarabiać naprawdę spore pieniądze? Nic prostszego – wystarczy zostać kierowcą ciężarówki. To obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów na całym świecie. Z drugiej strony, to jedno z nielicznych miejsc pracy, które wiąże się z ogromnym stresem, ciągłym brakiem czasu oraz permanentnym zmęczeniem. Czy jest to zatem profesja przyszłości? Ciągły brak kandydatów, którzy chcieliby usiąść zza kółko, świadczy o tym, że nie jest to łatwy „kawałek chleba”.
Wciąż na rynku brakuje kierowców zawodowych. Niedobory są tak duże, że w coraz większym stopniu nie tylko wpływają negatywnie na możliwość realizacji przewozów w poszczególnych firmach, ale powodują wyraźne perturbacje w funkcjonowaniu całych gospodarek poszczególnych państw. Kto z Was nie słyszał o problemach w Wielkiej Brytanii? To właśnie tam sklepowe półki zaczęły świecić pustkami a na stacjach benzynowych zabrakło paliwa. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy okazał się właśnie brak kierowców zawodowych, a więc brak możliwości realizacji dostaw do poszczególnych punktów sprzedaży. Napiętą sytuacje na rynku miało uspokoić rzucenie wojskowych rezerw do firm logistycznych. Czy to dobre rozwiązanie?
W Polsce brakuje 200 tys. kierowców
Nie tylko w Wielkiej Brytanii brakuje kierowców zawodowych. Alarmujące dane z rynku pracy płyną również z kontynentu. Z podobnymi problemami zmaga się Hiszpania, Francja, Niemcy czy Polska. W naszym kraju potrzeba od razu nawet 200 tys. szoferów. Pozyskiwanie siły roboczej zza wschodniej granicy nie rozwiązuje również problemu. Co zatem można zrobić, aby pozyskać nowych chętnych do pracy? Podczas gdy przewoźnicy zwiększają atrakcyjność ofert pracy i tworzą możliwie najlepsze warunki pracy, organizacje branżowe starają się usprawnić sam proces kształcenia zawodowego. Czy przyniesie to wymierne efekty? Jak długo należy oczekiwać na efekty?
Rynek usług przewozu drogowego wciąż rośnie
Wciąż na całym świecie najpopularniejszą formą transportu ładunków są przewozy drogowe. To na ciężarówkach oparty jest cały proces logistyczny współczesnego świata. A towarów do przemieszczenia jest coraz więcej. Nic dziwnego, że na rynku sprzedaży nowych ciągników trwa prawdziwy boom. Samochody ciężarowe rozprowadzają się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. Ponowne ożywianie światowej gospodarki, po trudnych czasach pandemii, napędza wzrosty. Wszystko to razem sprawia, że jeszcze bardziej pogłębiają się braki wśród kierowców. Ich również potrzeba coraz więcej.
Co zrobić, aby zostać kierowcą
Wydaje się, że to nic prostszego. Wystarczy zdobyć uprawnienia i wsiąść za kierownicę. W tym zawodzie jednak nie wystarczy nauczyć się jeździć zestawem. Trzeba mieć odpowiednie zdrowie, predyspozycje psychofizyczne i przejść dodatkowe specjalistyczne szkolenia. Wszystko to razem sprawia, że cały proces jest nie tylko czasochłonny, ale i kosztowny. No i na koniec okazuje się, że to nie jest praca dla każdego. Dlaczego? Wspomniany wcześniej stres, długie rozłąki z najbliższymi sprawiają, że te niedogodności nie są równoważone nawet stosunkowo wysokimi zarobkami. Oczywiście są i tacy, którzy sobie bardzo chwalą wykonywaną pracę, która staje się ich prawdziwą pasją. Dla nich droga staje się sposobem nie tylko na zarabianie pieniędzy, ale również na całe życie. Dzisiejsza truckerka to przede wszystkim niekończąca się droga. Z każdym przejechanym kilometrem nabiera się coraz większej wprawy w pokonywaniu pojawiających się trudności.
Jak zatrzymać najlepszych kierowców
W dobie nieustannych niedoborów wśród kierowców przewoźnicy muszą naprawdę postarać się, aby zatrzymać w swoich szeregach najbardziej wyróżniających się pracowników. Oprócz wynagrodzenia niebagatelne znaczenie ma stworzenie odpowiednich warunków do wykonywania codziennych obowiązków. To przede wszystkim nowe i należycie utrzymane pojazdy oraz sprawna organizacja całego procesu przewozowego. Nie bez znaczenia mają także nowoczesne technologie, które w znaczący sposób wpływają na ergonomię codziennej pracy kierowcy. To nie tylko niezawodne kanały łączności ze spedytorem, aktualne mapy i dobór optymalnych połączeń w pokładowej nawigacji czy także automatyczny pobór opłat za przejazdy po drogach całej Europy. To również zwykła, codzienna pomoc i ułatwianie wykonywanych obowiązków przez kierowcę auta. Właśnie takie zintegrowane usługi oferuje m.in. Logisat. Małe urządzenie telematyczne zamontowane w kabinie kierowcy sprawia, że jazda ciężarówką staje się łatwiejsza, przyjemniejsza i bezpieczniejsza – po prostu – prostsza. Skorzystaj się już dziś i sam sprawdź jak niepozorne innowacyjne „pudełko” nafaszerowane najnowszymi technologiami upraszcza najbardziej krętą drogę.