Zamiast żmudnego wypełniania tabelek wystarczy kilka kliknięć klawiatury. Przypominanie sobie miejsc i czasów przeładunków nie jest konieczne, gdy wszystko zapisane jest automatycznie w systemie. Wydrukowanie jest dużo łatwiejsze niż ręczne wypisywanie. Kto z Was ma jeszcze siły, aby „na piechotę” sprostać wymaganiom wprowadzanych przepisów Pakietu Mobilności? Nie stój w miejscu i nie marnuj czasu na biurokrację. Gdzie jak gdzie, ale to w transporcie wszystko musi szybko się kręcić!
Pakiet Mobilności – zapowiadane zmiany w przepisach dotyczących codziennego funkcjonowania firm transportowych stały się już szarą, zwykłą rzeczywistością. Bez dwóch zdań – kolorowo nie jest! Od miesiąca przewoźnicy stawiają czoła obowiązującym nowym regulacjom w transporcie drogowym. Przepisy pierwotnie mające poprawić bezpieczeństwo, zadbać o środowisko naturalne oraz wyrównać różnice rynkowe w poszczególnych krajach stały się w końcu prawdziwą zmorą dla firm przewozowych. Pakiet Mobilności, bo o nim wciąż mowa, zmienił zasady wynagradzania kierowców zawodowych, doprecyzował sposób ich delegowania czy zacieśnił kontrolę czasu pracy i odpoczynku. Przy okazji nałożył nowe obowiązki na samych przewoźników.
Co zmieniło się w zasadach wynagradzania kierowców?
Pierwszy miesiąc i pierwsza pensja – marzec to pierwszy raz, gdy wynagrodzenia kierowców zawodowych wypłacane powinny być w oparciu o nowe zasady. Dokładnie 2 lutego 2022, w ramach Pakietu Mobliności, zostały wprowadzone nowe przepisy regulujące wypłacanie pensji driverów. Dotychczasowe rozliczenia pracowników odchodzą więc do przeszłości – w ich miejsce wchodzą stawki, które musza być adekwatne do minimalnego poziomu wynagrodzenia w danym kraju. Nowe regulacje dotyczą zarówno przewozów kabotażowych (transport wykonywany na terenie innego kraju niż Polska) jak również przerzutów (przejazd po obszarze kilku zagranicznych państw). Jeżeli ciężarówka wraca lub wyjeżdża do krajowej bazy, to takie przepisy już nie obowiązują. Jak zatem wyliczyć miesięczną pensję?
Od chwili wprowadzenia w życie nowych przepisów, na przewoźnikach zaczął ciążyć dodatkowy obowiązek, związany z prowadzeniem nowego typu dokumentacji. Są to szczegółowe sprawozdania z przebiegu trasy, w których wskazane są m.in.:
- miejsce i czas przekraczania granic państw,
- szczegółowy przebieg trasy (z określonymi miejscami załadunku i wyładunku),
- rodzaj wykonywanego transportu,
- godziny pracy kierowców.
Na podstawie tak szczegółowo wykonywanych zestawień rozlicza się poszczególnych kierowców za wykonaną pracę. Trzeba przyznać, że jest to proces żmudny i czasochłonny, w którym bardzo łatwo jest o pomyłkę. W transporcie jest wiele czynników, które nie pozwalają na dokładne planowanie a sytuacja często zmienia się bardzo dynamicznie uniemożliwiając dokładne zapisywanie wszystkich danych. Jak zatem zapobiec kosztownym błędom w dokumentacji? Czy można zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze?
Zautomatyzuj nowe wymagania związane z Pakietem Mobilności
A gdyby tak cały proces zautomatyzować? O ile byłoby łatwiej, gdyby nie było konieczne ręczne wypisywanie wszystkich niezbędnych informacji? Teraz to możliwe! Logisat wprowadza nowe narzędzie informatyczne, które sczytując niezbędne dane z urządzeń telematycznych zamontowanych w autach, generuje raporty i wylicza poszczególne liczby. Autorskie oprogramowanie, przygotowane zgodnie z rekomendacjami kluczowych Klientów, jest w pełni zintegrowane z dotychczasowymi rozwiązaniami oferowanymi przez firmę. Dzięki nowym funkcjonalnościom możliwe już jest:
- pełnienie skutecznego nadzoru nad czasem pracy kierowców,
- prowadzenie efektywnej komunikacji z szoferami,
- generowanie specjalistycznych raportów – z podziałem na interesujące obszary.
a więc pełne i skuteczne zarządzanie całą flota pojazdów. To skuteczne narzędzie w prowadzeniu zarówno małego, rodzinnego przedsiębiorstwa przewozowego jak i międzynarodowych firm logistycznych.
Jak wyjść naprzeciw problemom przewoźników
Informacje automatycznie sczytywane z tachografów i urządzeń telematycznych zamontowanych w pojeździe nie tylko poprawiają warunki pracy kierowców i podnoszą efektywność całego transportu, ale również wpływają na poprawność rozliczenia całej wykonywanej usługi. Specjalistyczne raporty generowane są bezzwłocznie i możliwe do odbioru w każdym miejscu na ziemi (wystarczy smartfon z systemem Android), także poza siedzibą firmy. Wystarczy kliknąć w ekran komputera czy telefonu, aby natychmiast uzyskać szczegółowe informacje o pracy danego kierowcy, samochodu jak również całej floty. Rozwiązanie proponowane przez nas odciąża pracowników biurowych w przygotowaniu dokumentów wymaganych do rozliczeń.
Choć nie mamy wpływu na nowe przepisy, które obowiązują w transporcie, to od nas zależy czy będziemy mogli sprostać dodatkowym wymaganiom. Nie warto się poddawać – technologia idzie naprzód a innowacyjne rozwiązania pomagają w prowadzonym biznesie. Jak sami przewoźnicy przyznają – autorskie oprogramowanie Logisat to pomocna dłoń w transporcie.