Dobre oko fachowca jest bezcenne. Wie o tym każdy kto budował lub remontował swój dom. To właśnie ono dostrzeże wszelakie nieprawidłowości i wskaże które kąty proste nie są takie proste. Dokładność, niezawodność, skrupulatność i fachowość – tego właśnie oczekujemy od „Pana Budowniczego”. A on czego oczekuje od nas?
Dziś na rynku naprawdę trudno o bardzo dobrego fachowca. Gdzie jak gdzie, ale w sektorze budowalnym wiedzą o tym najlepiej. Fundamentem każdego sukcesu jest profesjonalista, który ma odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby sprostać nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom. Nie inaczej jest w transporcie, szczególnie w przewozie materiałów i sektorze maszyn budowalnych. Nic zatem dziwnego, że budowlani fachowcy dla swoich narzędzi pracy oczekują najlepszych rozwiązań i tego, aby w każdej chwili ktoś miał „na nich oko”. Co można im zaoferować?
Kradzieże na placach budowy
Nie ma co ukrywać, że logistyka placu budowy to jedno wielkie wyzwanie. Dużo cennych materiałów, drogie, profesjonalne maszyny i niemałe zamieszanie – to codzienność tej przestrzeni. To nie zawsze małe, bezpieczne i strzeżone działki, na których stawiane są kolejne bloki. Często jest to wielka infrastruktura, długie kilometry i place sięgające aż po horyzont. Nic dziwnego, że stają się one także miejscem, w którym dochodzi do kradzieży. Co to oznacza dla budowy? Tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Kradzież maszyn budowlanych to wymierna strata:
- finansowa – konieczność pozyskania kolejnej maszyny,
- logistyczna – w przypadku specjalistycznych maszyn może dojść do kosztownego zatrzymania całej budowy.
Jak zatem uchronić się przed takimi stratami? Kiedy niemożliwe jest zabranie maszyn z placu budowy wiele firm ponosi duże koszty związane z zapewnieniem bezpiecznego ich postoju. Okazuje się, że na straży ich bezpieczeństwa może stanąć również telematyka. Małe elektroniczne urządzenia nie tylko chronią poszczególne pojazdy czy urządzenia, ale również pomagają w ich codziennej pracy. Czy nie warto sięgnąć zatem po sprawdzone i pewne rozwiązania? Przyjrzyjmy się zatem, jak zalety aplikacji Logisat przekładają się na korzyści kierowników budów.
Na straży bezpieczeństwa
Podstawową funkcjonalnością urządzeń telematycznych jest monitoring maszyn i pojazdów. Dzięki technologii GPS możliwe jest bieżące śledzenie ich pozycji. Na podstawie precyzyjnych danych można także określić strefy pracy, po przekroczeniu których na wskazany numer telefonu wysyłany jest sygnał alarmowy. Co ważne – miejsca takie można precyzyjnie i dowolnie określić, np. zawężając je do placu budowy czy drogi dojazdowej. Aplikacje Logisat oferują więc pełną kontrolę zdarzeń i reguł – a więc natychmiastową informację o:
- nieautoryzowanym uruchomieniu pojazdu,
- przekroczeniu wyznaczonej strefy pracy,
- otwarciu przestrzeni ładunkowej,
- użyciu przycisku napadowego,
- przekroczeniu prędkości lub prędkości obrotowej,
- ubytkach paliwa.
Rosnącą popularnością cieszą się systemy zdalnie blokujące rozrusznik. Nie trzeba mieć dostępu do stacyjki w pojeździe, aby móc go zatrzymać i wyłączyć silnik. Dziś można to zrobić praktycznie z każdego miejsca na ziemi w dowolnym czasie. Wystarczy dostęp do telefonu i internetu. Nic prostszego!
Serwis na czas, na pewno
Dokładne zaplanowanie prac na dużych budowach to bardzo trudne zadanie. Przy dużej liczbie maszyn i pojazdów, rozrzuconych na długich odcinkach, bardzo łatwo zapomnieć o wymaganych przeglądach czy koniecznych serwisach. Chciałbyś otrzymywać przypomnienia? Autorska cyfrowa kartoteka pojazdów zbierze za Ciebie najważniejsze informacje i uwzględni m.in.:
- stan pojazdu w chwili obecnej,
- rejestrację przebiegu pojazdu,
- dokumentację usterek,
- historię serwisową pojazdu,
- termin przeglądu samochodu.
Dzięki systemowi Logisat maszyny są nie tylko bezpieczne, ale i należycie serwisowane. Oprócz informacji o kolejnych przeglądach mamy wgląd we wszystkie kluczowe dane związane z utrzymaniem maszyn czy pojazdów.
Jak znaleźć pracownika na budowie
Duże budowy to duże wyzwanie, aby szybko znaleźć danego pracownika. Chcąc być w bezpośrednim kontakcie wciąż używa się telefonów komórkowych czy innych systemów łączności (np. krótkofalówek). Posiadacze telematycznych rozwiązań nie mają takiego problemu. Wykorzystując dostępną infrastrukturę mogą szybko i bezpośrednio komunikować się z sobą, przesyłając także podstawowe informacje dotyczące np. miejsc załadunku czy wyładunku. Prosta i intuicyjna obsługa sprawia, że taka forma komunikacji jest po prostu… wygodna, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.
Czy się stoi czy się leży
Kto nie zna powiedzenia idącego w parze ze stereotypem budowlańca? Aby uniknąć podobnych przypadków i zoptymalizować koszty, szczególna uwagę należy poświęcić efektywności. Tak jak w transporcie systemy telematyczne pozwalają na monitorowanie czasu pracy kierowców tak na budowie dbają o optymalizację wykorzystania maszyn i urządzeń. Kontrola motogodzin, paliwa i czasu to zabezpieczenie przed wymiernymi stratami. Warto z takiego rozwiązania korzystać!
„Niech się mury pną do góry!” – chce się krzyczeć, gdy widzi się jak rozrastają się nasze osiedla, pęcznieją nasze miasta i gęstnieją sieci dróg. Budowa to proces kreowania czegoś nowego, niejednokrotnie spektakularnego, co będzie służyć wielu nam przez wiele pokoleń. Podobnie w transporcie i telematyce – połączenie tych sił dopiero daje najbardziej pożądany efekt!