Umiejętność czytania to jedna z podstawowych zdolności każdego człowieka. Dzięki niej możemy funkcjonować samodzielnie w dzisiejszym świecie, zdobywać nowe, cenne informacje, odczytywać nieustannie przekazywane nam komunikaty i ustrzec się przed wieloma niebezpieczeństwami jakie stają nam na drodze. To cecha pozwalająca w pełni korzystać z uroków obecnego świata. Okazuje się, że również bardzo przydaje się także jak… wsiadamy do auta… Dlaczego?
Jak prawidłowo czytać mapę
Jeszcze kilka lat temu bez papierowej mapy naprawdę ciężko było wyobrazić sobie bezproblemowe dotarcie do celu. Przed podróżą konieczne było jej przestudiowanie – wybranie optymalnego wariantu drogi, rozplanowanie całej trasy oraz jej zapamiętanie lub zapisanie. A to nie wszystko. Na podstawie tak przygotowanych informacji szacowało się także czas przejazdu oraz koszty związane z wybranym połączeniem. Dla obecnych kierowców to już zamierzchłe czasy. Kto z Was wozi w szoferce atlas drogowy? Komu potrzebna jest mapa?
Przy dzisiejszym rozwoju technologii i coraz nowszych rozwiązań telematycznych pokładowe urządzenia prowadzą nas dosłownie “za rękę”. Wystarczy wpisać adres docelowy i zadać parametry drogi, aby urządzenie robiło za prywatnego przewodnika. W każdej chwili w trasie wyznaczy odpowiedni kierunek. Co więcej, dzięki szybkiemu przesyłowi danych i ich analizie, często informuje także o aktualnych zdarzeniach na drodze, proponując jednocześnie alternatywne połączenia i bezzwłocznie wyliczając czas przejazdu. Kto potrafi wyobrazić sobie dziś pracę kierowcy bez takiego udogodnienia? Czy to jest w ogóle możliwe?
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że…
Umiejętność czytania ze zrozumieniem podczas prowadzenia pojazdu to również prawidłowa reakcja na pojawiające się znaki drogowe. Umieszczone symbole nie tylko informują, ale również ostrzegają, nakazują czy wręcz zakazują. Dzięki nim wskazane są zasady obowiązujące na danym odcinku drogi. To one zarządzają całym ruchem drogowym. Niedostosowanie się do ich wskazań może naprawdę słono kosztować. Mandaty za złamanie przepisów są coraz wyższe a punkty karne z nimi związane mogą doprowadzić do utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów! Nic dziwnego, że umiejętność interpretacji ich wskazań jest jednym z podstawowych wymogów na egzamin z prawa jazdy. Kto z Was ich nie zna?
Umiejętność czytania drogi to nie tylko znaki
Zdolność czytania ze zrozumieniem w pracy kierowcy zawodowego to nie tylko umiejętność posługiwania się mapą, nawigacją czy interpretacji znaków drogowych. Kilometry spędzone za kółkiem wiążą się z praktyczną cechą czytania drogi. Kto wie co to oznacza?
Umiejętność czytania drogi to przede wszystkim zdolność do przewidywania wszelakich zdarzeń jakie mogą zaistnieć w podróży i odpowiednio wcześniejsze reagowania na możliwość ich wystąpienia. Przykładem może być płynna jazda w miejskim ruchu ulicznym. Kiedy auta osobowe możliwie najszybciej starają się pokonać dany odcinek drogi i bardzo często gwałtownie hamują przed czerwonym światłem, kierowcy zawodowi tak dostosowują prędkość, aby pokonać daną trasę bez jej zmiany – tak aby płynnie i ze stałą szybkością pokonać dany odcinek. Umiejętność czytania drogi to także obserwacja tego co się dzieje wokół drogi i możliwie najdalej. Czy ktoś idzie poboczem, czy do skrzyżowania dojeżdża jakiś pojazd. A może będzie zwężenie drogi czy właśnie zbliżamy się do zatoru ulicznego. A może wkrótce będzie przejście dla pieszych? Jak właściwie dalej przebiega droga i jak zaplanowany jest jej przebieg? Takich pytań naprawdę jest wiele…
Umiejętność czytania drogi wiąże się również z odpowiednim rozplanowaniem swojej pracy tak aby spełnić wymogi związane z koniecznym odpoczynkiem, także w wyznaczonych miejscach parkingowych. Gdzie i jak będzie możliwe, aby zrobić pauzę? Czy kierowcy aut osobowych, którzy sporadycznie siadają za kółko posiadają taką umiejętność? Czy to dla nich konieczność czy tylko wskazanie?
Jakie są korzyści z umiejętności czytania drogi
Czytanie drogi, a więc przewidywanie i odpowiednio wcześniejsze reagowanie na sytuację w trasie to bezcenna umiejętność. To się po prostu opłaca! Do najważniejszych korzyści należy:
- Poprawa ekonomiki jazdy – wykorzystanie z zasady ecodrivingu,
- Mniejsze spalanie – płynna jazda oznacza niższe zużycie paliwa,
- Zwiększenie bezpieczeństwa – a więc i niezawodności całego procesu transportowego i minimalizacja kosztów związanych z usuwaniem zdarzenia,
- Przestrzeganie zasad ruchu drogowego – mniejsza podatność na mandaty i przestoje,
- Lepsze planowanie trasy – możliwość wyboru optymalnego wariantu drogi.
Odpowiednie czytanie drogi to bezcenna umiejętność w pracy kierowców. Ci driverzy, którzy lepiej czytają jeżdżą po prostu lepiej. Są więc jeszcze bardziej pożądani na rynku pracy, mogą liczyć też na większe zarobki w swoim zawodzie. Trzeba sobie również uczciwie powiedzieć, że z taką umiejętnością, tak jak i zdolnością do czytania, człowiek nie rodzi się. Tą cechę kształtuje się poprzez doświadczenie i każdy przejechany nowy kilometr. Lata pracy nadają jej ostateczny kształt. Warto się doskonalić, aby zwiększać swoją wartość na rynku pracy. Kierowca, który umie czytać drogę to dziś największa wartość firmy!